Witamina D3 + K2 – prawdziwie cenne połączenie

Witamina D3 + K2 – prawdziwie cenne połączenie

Obecny rynek suplementów diety oferuje szeroką gamę preparatów, których właściwości pozwalają zaspokoić potrzeby miłośników zdrowego stylu życia praktycznie na każdym polu. Niemniej jednak, producenci coraz częściej starają się wykorzystywać synergistyczne działanie niektórych składników, co pozwala klientom na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów w trakcie ich stosowania. Przykładem suplementacji skojarzonej jest połączenie witamin D3 i K2, które stosowane równocześnie umożliwiają dostarczenie znacznie korzystniejszych efektów. W jakim celu należy sięgnąć po preparaty wykorzystujące wspomniane składniki? O tym i innych kwestiach dowiecie się w dalszej części tekstu.

Witamina D3 + K2 – czym jest?

Zanim przejdziemy do opisania działania i skutków suplementacji produktem marki Laborell, sprawdźmy, co znajduje się w jego składzie. Mianem witaminy D3 określa się związek nazywany cholekalcyferolem. Substancja ta zaliczana jest do grona witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, która wykazuje endogenny charakter. Oznacza to, że ludzki organizm jest zdolny do jej samodzielnej produkcji. Proces ten wiąże się z działaniem promieniowania słonecznego, co wskazuje, że głównym miejscem biosyntezy cholekalcyferolu jest skóra. Warto jednak wiedzieć, że witamina D3 może być pozyskiwana z pełnowartościowej i zbilansowanej diety. Jej naturalnymi źródłami w pożywieniu są:

 • Wątroba
 • Żółtka jaj
 • Niektóre gatunki grzybów
 • Mięso ryb (zwłaszcza: węgorz, śledź, łosoś, tuńczyk) oraz tran

Witamina K2 to związek chemiczny nazywany menachinonem, który podobnie jak D3 jest rozpuszczalny w tłuszczach. Jej dzienna dawka dla dorosłego człowieka wynosi około 125 µg. Proces syntezy witaminy K2 odbywa się przede wszystkim w wątrobie, gdzie następuje jej regeneracja w zredukowanej formie. Co więcej, produkcja menachinonu następuje też w obrębie przewodu pokarmowego dzięki bakteriom flory jelitowej. Do jej naturalnych źródeł zaliczamy:

 • Jaja
 • Wątrobę
 • Ser żółty
 • Awokado
 • Olej sojowy
 • Warzywa (np. brokuł, ogórek, rzepa, seler, szpinak)

Zobacz również: Cytrynian magnezu – czy warto włączyć go do codziennej diety?

Witamina D3 + K2 – właściwości

Znając nieco dokładniej składniki zawarte w preparacie firmy Laborell, czas zapoznać się z działaniem oraz właściwościami tego suplementu witaminowego. Witamina D3 jest jednym z fundamentalnych elementów zdrowej i zbilansowanej diety do utrzymania odpowiedniej kondycji kości. Wszystko za sprawą usprawnienia procesu przyswajalności dwóch ważnych składników mineralnych: wapnia i fosforu. Co więcej, witamina D3 pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi, co oprócz pozytywnego wpływu na struktury kostne może przyczynić się do normalizacji pracy mięśni. Regularna suplementacja witaminą D3 jest również naturalnym sposobem na utrzymanie wytrzymałych i zdrowych zębów. Systematyczne stosowanie cholekalcyferolu w znaczący sposób sprzyja wzmocnieniu wrodzonej odporności organizmu oraz bierze udział w zachowaniu optymalnego procesu podziału komórek.

Z drugiej strony pojawia się witamina K2 - menachinon pozyskiwany z wysokiej jakości soi natto. Ten składnik podobnie jak witamina D3 odpowiada za utrzymanie zdrowych i wytrzymałych kości, pozwalając na zwiększenie ich protekcji wobec działających czynników mechanicznych. Co więcej, witamina K2 jest jednym z podstawowych związków przyczyniających się do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. To właśnie dzięki tej witaminie organizm ma szansę na efektywniejsze i szybsze gojenie ran powstałych np. na drodze urazu.

Witamina D3 + K2 – dlaczego warto?

Suplement diety Laborell Witamina D3 + K2 stanowi połączenie dwóch naturalnych źródeł niezbędnych witamin dla organizmu człowieka. Każdy, kto dba i stara się utrzymać zbilansowaną oraz pełnowartościową dietę musi zadbać o ich odpowiednią ilość w swoim codziennym menu. Wykorzystanie obu składników w jednym preparacie stanowi nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale i prawdziwą wygodę. Osoby stroniące od naturalnych źródeł każdej z witamin (np. z uwagi na alergie pokarmowe) otrzymują możliwość uzupełnienia codziennego odżywiania o optymalne dawki wysokiej jakości cholekalcyferolu i menachinonu. Warto podkreślić, że zawartość wspomnianych składników aktywnych została dobrana odpowiednio do zapotrzebowania przeciętnego, dorosłego człowieka. Co więcej, produkty zostały pozbawione składników odzwierzęcych. Dzięki temu suplement diety Laborell Witamina D3 + K2 może być z powodzeniem wykorzystywany przez wegan i wegetarian.

Pojawia się pytanie: kto w takim razie powinien sięgnąć po preparat Laborell Witamina D3 + K2? Trudno określić jedną, konkretną grupę odbiorców. Praktycznie każdy może sięgnąć po wspomniany preparat witaminowy. Na pierwszy plan wysuwają się osoby ćwiczące, zwłaszcza zwolennicy intensywnych treningów siłowo-wytrzymałościowych z wykorzystaniem obciążenia. Kości w trakcie ćwiczeń fizycznych ulegają ciągłej eksploatacji. Połączenie obu witamin pozwoli na dodatkowe wzmocnienie narządu ruchu, który niejednokrotnie zostaje wystawiony na prawdziwą próbę wytrzymałości.

Witamina D3 + K2 może stanowić uzupełnienie diety osób w wieku starszym, a także kobiet w okresie menopauzalnym. Obie grupy są szczególnie narażona na zmiany osteoporotyczne (tj. przedwczesnej utraty masy kostnej), które prowadzą do spadku wytrzymałości kośćca i zwiększenia szans na trwałe uszkodzenie w postaci złamań. Produkt jest także rekomendowany dla wspomnianych już wegan i wegetarian, których dieta jest pozbawiona pokarmów pochodzenia zwierzęcego, co zwiększa ryzyko niedoborów cholekalcyferolu oraz menachinonu.

Witamina D3 + K2 – przeciwwskazania

Połączenie witaminy D3 i K2, a także ich równoczesne stosowanie, nie niesie za sobą ryzyka dla zdrowia. Każda z witamin jest naturalnie produkowana w organizmie, co dodatkowo podkreśla bezpieczeństwo ich stosowania. Suplement diety marki Laborell nie powinien być stosowane przez osoby uczulone na celulozę (forma kapsułek) lub olej słonecznikowy (forma płynna).

Witamina D3 + K2 – gdzie kupić i jaka cena?

Decydując się na zakup suplementów diety, warto sięgnąć po produkty oferowane przez znanych i doświadczonych producentów, którzy wykorzystują naturalne oraz wysokiej jakości surowce. Istotną kwestią są również dawki zawartych w nich składników. Wartościowe produkty pozwalają na uzupełnienie sporej części dziennego zapotrzebowania, a forma obecnych substancji aktywnych będzie odznaczać się dobrą przyswajalnością.

Gdzie w takim razie kupić suplementy diety jak np. witamina D3 + K2? Najlepszym rozwiązaniem okazują się sklepy internetowe na oficjalnych stronach producentów, które umożliwią nabycie pożądanego produktu bez wychodzenia z domu i z dostawą pod wskazany adres. Cena preparatów zawierających wspomniane witaminy jest uzależniona od dwóch rzeczy: formy produktu oraz wykorzystanych dawek. Sklep Laventi.pl posiada w swojej ofercie witaminy D3 + K2 w postaci kapsułek, które mogą kosztować od 55 do 70 zł za opakowanie zawierające 90 sztuk. Alternatywą dla tych produktów jest połączenie witaminy D3 i K2 w formie kropli, które sprzedawane są w cenie około 70 zł. Fiolka o pojemności 30 ml zawiera aż 900 sugerowanych porcji preparatu.

Pamiętajmy, że suplementy diety stanowią jedynie dodatek do zdrowego i pełnowartościowego odżywiania. Nie należy ich traktować jako zamienniki posiłków, a jedynie ich uzupełnienie.

____________________

1. Sugimoto I., et al., Vitamin D3, vitamin K2, and warfarin regulate bone metabolism in human paranasal sinus bones, „Rhinology” 2008, 45(3): 208-213.
2. Sato Y., et al., Effects of K2 administration on calcium balance and bone massin young rats fed norma lor low calcium diet, „Hormone Research” 2005, 63(5): 211-219.
3. Iwamoto J., Takeda T., Ichimura S., Treatment with vitamin D3 and/or vitamin K2 for postmenopausal osteoporosis, „The Keio journal of medicine” 2003, 52(3): 147-150.

2 Komentarze

 • Avatar
  Gosia maj 20, 2019

  Lista właściwości witaminy d3 + k2 jest imponująca. Dzięki za artykuł, dużo się z niego dowiedziałam. Kupię na pewno ;)

 • Avatar
  Joasia maj 27, 2019

  Dziękuję za ten artykuł. Duża porcja wiedzy o witaminie D3 + K2, na pewno włączę ją do swojej codziennej diety ;)

Leave a reply