Piperyna ▷ Poznaj opinie, właściwości, działanie i efekty

Piperyna ▷ Poznaj opinie, właściwości, działanie i efekty

Piperyna + chrom – korzystny duet dla smukłej sylwetki

Suplementy diety ukierunkowane na pomoc w trakcie walki z nadprogramowymi kilogramami zazwyczaj kojarzą się z multi składnikowymi preparatami, które dzięki dużym dawkom kofeiny, powodują nadmierne pobudzenie ustroju i nasilenie potliwości. Takie działanie uniemożliwia ich wykorzystanie u każdego. Chrom i piperyna stanowią jednak idealną alternatywę dla fat burnerów, które posiadają niezwykle długą listę ewentualnych przeciwwskazań. W niniejszym tekście przedstawiamy każdy z komponentów, a także prezentujemy korzyści możliwe do osiągnięcia na drodze ich systematycznego stosowania. W dalszej części tekstu dowiecie się, dlaczego połączenie chromu i piperyny może okazać się nowym sprzymierzeńcem podczas prac nad wymarzoną sylwetką.

Piperyna – co to jest?

Choć piperyna teoretycznie może wydawać się całkowicie obcą i nową nazwą, to w praktyce okazuje się niezwykle częstym bywalcem w naszej codziennej diecie. Substancja ta jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grona alkaloidów, której naturalnym źródłem jest jedna z najpopularniejszych przypraw. Mowa o owocach czarnego pieprzu (Piperis nigri), w których piperyna jest nagromadzona na zewnętrznej warstwie i odpowiada za charakterystyczny ostry smak przyprawy. Sam pieprz jest wykorzystywany od zamierzchłych czasów, zarówno jako dodatek do potraw, jak i jeden z naturalnych sposobów do walki z problemami ze strony układu pokarmowego. Dowodem na to jest fakt, że tradycja stosowania tej przyprawy w celach terapeutycznych sięga aż do ludowej medycyny Azji i Indii.

Z kolei chrom jest pierwiastkiem chemicznym, który klasyfikuje się do grona metali przejściowych. Jego nazwa pochodzi od terminu „chroma”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kolor”. Jej użycie zostało podyktowane faktem, że w zależności od stopnia utleniania, chrom zaczyna przybierać zupełnie odmienną barwę. Opisywany pierwiastek jest jednym z podstawowych mikroskładników zdrowej i zbilansowanej diety oraz naturalnie występuje w pożywieniu. Do głównych źródeł chromu zalicza się m.in. niektóre produkty pełnoziarniste (pieczywo, mąka, makarony), kiełki pszenicy, owoce morza i ryby (przede wszystkim halibut), warzywa (brokuły, cebula, groszek czy kukurydza), a także drożdże piwne. Należy mieć jednak świadomość, że pomimo niewielkiego zapotrzebowania, typowa i zbilansowana dieta zwykle nie jest w stanie dostarczyć niezbędnej ilości tego pierwiastka.

Piperyna – właściwości, opinie i efekty

Połączenie chromu i piperyny nie jest bezpodstawne, a tym bardziej nie należy go traktować jako kolejnego marketingowego chwytu. Wykorzystanie obu składników w jednym preparacie stanowi bezpieczne, naturalne, a przede wszystkim efektywne wsparcie w trakcie procesu odchudzania oraz pracy nad smukłą sylwetką. Wszystko za sprawą ich działania, które okazuje się niezwykle korzystne dla ustroju każdego człowieka.

Znaczenie chromu w zdrowej i zbilansowanej diecie jest naprawdę nieocenione. Choć dzienne zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka wynosi raptem 0,2 mg, to sam pierwiastek charakteryzuje się dużym spektrum zastosowania. Przede wszystkim znajduje zastosowanie w redukcji nadmiernego apetytu oraz niekontrolowanych napadów tzw. wilczego głodu. Co więcej, umożliwia też tłumienie chęci sięgnięcia po coś słodkiego, a także umożliwia normalizację poziomu cukru we krwi. Wszystko za sprawą uproszczonego mechanizmu transportu glukozy z krwi do komórek, który prowadzi do wyraźnego ograniczenia zapotrzebowania ustroju na insulinę. Wspominając o insulinie, nie można zapomnieć o udziale chromu w procesie syntezy nowych cząsteczek białkowych. Chrom jest także powszechnie rekomendowany dla osób z cukrzycą typu I i II, a to z uwagi na fakt, że jest pierwiastkiem pomagającym w regulacji pracy trzustki. Jednak przed stosowaniem diabetycy muszą bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Systematyczna suplementacja chromem jest polecana przede wszystkim dla osób otyłych. Okazuje się, że jego długoterminowe stosowanie może doprowadzić do regulacji poziomu cholesterolu, co powoduje obniżenie frakcji LDL i podwyższenie HDL. Protekcja prawidłowej gospodarki lipidowej stanowi jeden z elementów profilaktyki chorób krążenia np. miażdżycy naczyń, zawału mięśnia sercowego, czy udarów mózgu.

Całkiem innych efektów należy spodziewać się ze strony piperyny. Jak zostało wspomniane, to alkaloid warunkujący ostry smak czarnego pieprzu, co ma również przełożenie na działanie w organizmie człowieka. „Ognisty charakter” pieprznego ekstraktu pozwala na wzmożenie produkcji soków trawiennych, które sprzyjają zwiększeniu tempa przemiany materii. To natomiast może pozwolić na znacznie lepsze przyswajanie wartości odżywczych z pożywienia oraz szybsze uwalnianie energii zawartej w pożywieniu. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że piperyna powoduje nasilenie termogenezy. Dzięki temu doznajemy uczucia podwyższonej ciepłoty ciała i nasilonej potliwości, co w połączeniu z aktywnością fizyczną, pozwala na jeszcze efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej (tzw. lipolizy) oraz modelowanie smukłej sylwetki.

To jednak tylko część pozytywnych właściwości, których można oczekiwać po regularnym stosowaniu piperyny. Alkaloid pochodzący z czarnego pieprzu posiada też szereg innych korzyści, jakie mogą zostać uzyskane po rozpoczęciu długoterminowej i regularnej suplementacji. Wśród nich na główną uwagę zasługują:

 • Stymulacja wydzielania adrenaliny i noradrenaliny
 • Zwiększenie odporności oraz poprawa pracy systemu immunologicznego
 • Obniżenie poziomu tłuszczu we krwi
 • Wspomaganie wydolności psychofizycznej
 • Domniemane działanie antynowotworowe, które można potraktować jako jeden z elementów naturalnej profilaktyki

Piperyna – działanie i zastosowanie

Zakup preparatu bazującego na połączeniu chromu z piperyną jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla osób, które walczą z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej oraz nadprogramowymi kilogramami. Suplementy bazujące na chromie i piperynie mogą stanowić idealną alternatywę dla produktów określanych mianem fat burnerów/spalaczy tkanki tłuszczowej. W ich składzie niejednokrotnie występują składniki o działaniu pobudzającym (np. kofeina, guarana, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, czy yerba mate), które mogą okazać się zbyt silne w działaniu dla osób nadwrażliwych. Co więcej, obecność takich komponentów wyklucza stosowanie reduktorów tłuszczu przed wieczornymi treningami z uwagi na ryzyko zaburzenia snu. Chrom wraz z piperyną nie spowoduje nadmiernej stymulacji systemu nerwowego i nie doprowadzi do problemów z zaśnięciem.

Osobną kwestią jest komfort suplementacji. Tabletkowa forma preparatu marki Laventi zapewnia maksymalną wygodę podczas stosowania, a wykorzystane dawki – odznaczające się optymalną zawartością składników aktywnych – nie niosą ryzyka dla zdrowia, lecz stanowią gwarancję bezpiecznego działania. Co więcej, komponenty charakteryzuje wysoka jakość. Chrom (dawka 200 mcg) znajdujący się w opisywanym suplemencie diety występuje w postaci wysoce przyswajalnego pikolinianu, natomiast obecny ekstrakt z czarnego pieprzu jest standaryzowany na 95% zawartości piperyny.

Piperyna – przeciwwskazania i skutki uboczne

Połączenie chromu z piperyną nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. W praktyce okazuje się, że istnieje grupa przeciwwskazań, które wykluczają możliwość wykorzystania tych składników w codziennej diecie w formie suplementów. Preparaty z chromem i piperyną nie są rekomendowane dla osób w trakcie leczenia chorób psychicznych (np. depresja lub schizofrenia) oraz borykających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Niewłaściwa suplementacja chromem może doprowadzić do m.in. bólu i zawrotów głowy, utrudnionego zasypiania, rozdrażnienia i rozkojarzenia, a nawet i wyraźnych wahań nastroju.

Piperyna – jak stosować?

Suplement diety od marki Laventi jest niezwykle prosty w stosowaniu. Pojedynczą porcję preparatu należy spożyć przed posiłkiem, równocześnie popijając obfitą ilością zimnej wody. Produkt dzięki poręcznej formie jest możliwy do użycia praktycznie w każdych warunkach. Natomiast optymalna wielkość zastosowanych dawek nie stwarza niepotrzebnego ryzyka dla zdrowia.

Piperyna – gdzie kupić i jaka cena?

Decydując się na zakup suplementu diety wykorzystującego chrom i piperynę, warto sięgnąć po preparaty odznaczające się jakością adekwatną do zaproponowanych kosztów zakupu. Dobrym wyborem okaże się marka Laventi, która wykorzystuje naturalne i przebadane komponenty w przystępnej cenie. Piperyna z chromem w tabletkach (120 tabletek) kosztuje zaledwie 30 zł.

Nasz nowy produkt Piperyna + Chrom w formie tabletek będzie wkrótce dostępny w sprzedaży. Zapraszamy!

____________________

1. Tian H., et al., Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults, „The Cochrane database of systematic reviews” 2013, 2, 1-92.
2. Liu B., et al., Chemical properties and biotoxicity of several chromium picollinate derivatives, „Journal of inorganic biochemistry” 20018, 164, 110-118.
3. Sunila E.S., Kuttan G., Immunomodulatory and antitumor activity of Piper longum Linn. And piperine, „Journal of Ethnopharmacology” 2004, 90, 339-346.
4. Meghwal M., Goswami K. T., Piper nigrum and Piperine: An Update, „Phytotherapy Research” 2013, 27(8), 1121-1130.
5. Damanhouri A. Z., Agmad A., A Review on Therapeutic Potential of Piper nigrum L. (Black Pepper): The King of Spices, „Medicinal & Aromatic Plants” 2014, 3(3), 1-6.

6 Komentarze

 • Avatar
  Agnieszka cze 24, 2019

  Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim suplemencie. Wydaje się być to coś idealnego dla mnie. Na pewno sie skusze!

 • Avatar
  Kasia cze 25, 2019

  Ciekawy artykuł! Uzupełnię swoje przygotowania do wrześniowego wyjazdu właśnie o ten produkt. Mam nadzieję, że efekty będą spektakularne :)

 • Avatar
  Ala lip 15, 2019

  Nigdy nie wierzyłam w tego typu specyfiki, ale artykuł brzmi bardzo przekonująco. Chyb się skuszę... :)

 • Avatar
  Anita lip 23, 2019

  Ja też włączę ten suplement diety i zobaczymy, czy u mnie też się sprawdzi. Oby! Trzymajcie kciuki!

 • Avatar
  Patka sie 20, 2019

  Nie słyszałam wcześniej o tym suplemencie, ale po zapoznaniu się z jego właściwościami chyba spróbuje. Warto dbać o swoje zdrowie

 • Avatar
  Ela wrz 18, 2019

  Wdrożyłam do swojej codziennej suplementacji, czekam na efekty:)

Leave a reply