Ashwagandha i jej niezwykłe właściwości. Co powinieneś wiedzieć o indyjskim żeń-szeniu?

Ashwagandha i jej niezwykłe właściwości. Co powinieneś wiedzieć o indyjskim żeń-szeniu?

Preparaty zawierające ashwagandhę nie są już nowinką, a żelaznym punktem oferty większości sklepów zielarskich i placówek zajmujących się sprzedażą suplementów diety. Indyjski żeń-szeń na dobre zadomowił się w naszym kraju, co podyktowane jest szeroką gamą korzyści, które mogą pojawić się na drodze jego systematycznego stosowania. Szukasz naturalne wsparcia dla codziennego funkcjonowania? Sprawdź jakie właściwości posiada ashwagandha i przekonaj się, dlaczego warto uwzględnić ją we własnej diecie!

Czym jest ashwagandha?

Witania ospała (łac. Withania somnifera) czyli ashwagandha jest egzotyczną rośliną, która w naturalnych warunkach występuje na terenach Afryki, południowo-wschodniej części Azji, Indii oraz Sri Lanki. W tamtejszych regionach stanowi jeden z głównych elementów leczenia tradycyjnej medycyny ludowej, co na fali zwiększającego się zainteresowania Ajurwedą na starym kontynencie doprowadził do jej spopularyzowania. Początkowo wykorzystywana w preparatach dla sportowców, z czasem zaczęła być postrzegana jako jeden z głównych naturalnych składników o działaniu adaptogennym.

Właściwości adaptogenne ashwagandhy – korzyści dla układu nerwowego

Głównym aspektem przemawiającym za stosowaniem ashwagandhy w codziennej suplementacji jest jej tonizujące działanie na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego. Stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z korzenia witanii ospałej (najlepiej o wysokim stopniu standaryzacji np. 7% zawartości witanolidów) wykazuje pozytywny wpływ na samopoczucie, może doprowadzić do zachowania prawidłowych funkcji psychologicznych (np. sprawniejszego funkcjonowania pamięci, lepszego skupienia), a także łagodzić następstwa długotrwałego stresu. Przyjmowanie ashwagandhy może sprawdzić się zarówno w ułatwieniu zasypiania, jak i w naturalnym wzroście witalności. Suplementacja ashwagandhą jest coraz częściej rekomendowana dla osób w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego (np. pracowników biurowych, osób uczących się oraz studentów)

Ashwagandha i sport – czy jej stosowanie okaże się korzystne dla osób ćwiczących?

Rynek odżywek dla sportowców i suplementów uzupełniających dietę osób aktywnych fizycznie od długiego czasu promuje korzystne właściwości adaptogenów. Produkty wykorzystujące w składzie ashwagandhę są często polecane miłośnikom sportu, którzy oprócz codziennego obciążenia układu nerwowego dodatkowo eksploatują go podczas treningów. Utrzymujące się zmęczenie psychofizyczne może okazać się sporą przeszkodą dla efektywnego funkcjonowania naturalnych mechanizmów regeneracji, a w dalszej perspektywie ograniczyć rozwój kondycji i efektowne kształtowanie sylwetki. Adaptogenne właściwości witanii ospałej znajdują zastosowanie m.in. u zawodników kulturystyki i innych dyscyplin siłowo-wytrzymałościowych (np. crossfit, street workout, trójbój siłowy), kolarzy, biegaczy długodystansowych czy pływaków.

Inne korzyści – dlaczego warto brać ashwagandhę?

Suplementy diety zawierające standaryzowane ekstrakty z korzenia ashwagandhy mogą być wykorzystane jako zamiennik kawy. Choć doraźne stosowanie witanii ospałej nie doprowadzi do odczuwalnego wzrostu energii i pobudzenia, to w długoterminowej suplementacji zapewnia poprawę ogólnej koncentracji oraz przyczyni się do zwiększenia całkowitego poziomu witalności organizmu. Co więcej, ashwagandha nie powoduje przyśpieszenia pracy serca i wzrostu ciśnienia. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowana przez osoby mające problemy o charakterze sercowo-krążeniowym.

W wyciągu z korzenia ashwagandhy oprócz wspomnianych witanolidów znajdują się liczne składniki odżywcze, sole mineralne oraz naturalne związki przeciwutleniajace. Dzięki temu ekstrakt z indyjskiego żeń-szenia może okazać się wsparciem dla mechanizmów oczyszczania ustroju ze zbędnych produktów przemiany materii i wolnych rodników tlenowych, a także ułatwiać niwelowanie następstw niebezpiecznego stresu oksydacyjnego.. Wspomoże też pracę wątroby, a także przyczyni się do złagodzenia niektórych efektów postępującego procesu starzenia się organizmu.

7 Komentarze

 • Avatar
  Angela lip 26, 2019

  Słyszałam wcześniej o tym suplemencie diety, ale jeszcze po niego nie sięgnęłam. Chyba czas się przekonać, o jego magicznej mocy :)

  • Avatar
   Pola sie 13, 2019

   Koniecznie! Ja stosują od roku i to mój must have, bez względu na dzień tygodnia czy porę roku. Lepsza pamięć, więcej energii. Jest świetny!

   • Avatar
    Wera paź 24, 2019

    O! To mnie dopiero zachęciłaś. Po takiej rekomendacji nic tylko sięgnąć i przetestować na sobie :)

 • Avatar
  Katarzyna Kasia sie 12, 2019

  Uwielbiam ten suplement diety! Dużo pracuje, a więc i spory wysiłek fizyczny i stres, on jest niezwykle pomocny. Polecam wszystkim!

 • Avatar
  Mariola sie 13, 2019

  Zgadzam się, ashwagandha ma niezwykłe właściwości. Stosuję od miesięcy i po prostu u-wiel-biam! Nie mam takich problemów z koncentracją jak niegdyś. Jeśli ktoś nie próbował wcześniej to polecam!

 • Avatar
  Lena wrz 11, 2019

  Chyba właśnie takiego suplementu potrzebowałam... :)

 • Avatar
  Alex wrz 16, 2019

  Lada chwila i znów rozpocznie się rok akademicki i długie godziny spędzone przy książkach. W tamtym roku zażywałam właśnie ashwagandhę i potwierdzam jej skuteczność. Zupełnie inaczej przyswaja się tą naukę - szybciej, bo koncentracja jest lepsza. Polecam wszystkim, nie tylko studentom

Leave a reply