Witamina K2 ▷ Czym jest? Jakie jest jej działanie i właściwości?

Witamina K2 ▷ Czym jest? Jakie jest jej działanie i właściwości?

Witamina K2 i jej wpływ na nasz organizm

Choć nie mówi się o niej tak często, jak o innych witaminach, to z pewnością trudno odmówić jej istotnego znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu! Witamina K2 jest jednym z fundamentalnych składników zdrowej i zbilansowanej diety, który w ostatnim czasie bardzo często pojawia się jako komponent preparatów wzbogacających codzienne odżywianie się. Czy w dobie dzisiejszych czasów jej dodatkowa suplementacja ma istotne znaczenie dla naszego ustroju? O tym i innych kwestiach związanych z witaminą K2 dowiecie się z dalszej części tekstu.

Witamina K2 – czym jest

Mianem witaminy K określa się organiczne związki chemiczne, które z uwagi na odgrywanie ważnej roli dla prawidłowego funkcjonowania ustroju są niezbędne w codziennej diecie. Witamina ta jest zaliczana do grona substancji rozpuszczalnych w tłuszczach (podobnie jak witaminy A, D i E), a w praktyce wyróżnia się dwie główne postaci tego związku:

 • Witaminę K1 – fitochinon
 • Witaminę K2 – menachinon

W przypadku suplementów diety najczęściej napotykamy na preparaty zawierające w składzie wspomnianą formę menachinonu. Choć znaczna część jej dziennego zapotrzebowania jest pokrywana na drodze naturalnej syntezy w ustroju człowieka (dzięki bakteriom mikroflory jelitowej), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostarczyć ją organizmowi z dodatkowych źródeł. Witamina K jest nagromadzona przede wszystkim w warzywach (m.in. brokuły, seler, rzepa, szpinak, mniszek lekarski, kapusta właściwa, kiełki lucerny i ziemniaki), ale równie dobrymi źródłami okażą się jaja, jogurty oraz oleje (zwłaszcza sojowy i szafranowy). Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie przeciętnego dorosłego człowieka wynosi około 125 µg. Warto dodać, że znaczna ilość witaminy K ulega naturalnej regeneracji w wątrobie.

Witamina K2 – zalety i właściwości

Pomimo iż witamina K2 nie jest może na tyle popularna co inne składniki witaminowe, to trudno odmówić jej istotnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i codziennej diety. Menachinon to przede wszystkim jeden z podstawowych komponentów procesu syntezy protrombiny w wątrobie. Sama protrombina jest glikoproteiną, formą białka rozpuszczalnego w surowicy krwi, która determinuje efektywność procesu krzepnięcia. Odpowiednia zawartość witaminy K w pożywieniu i przestrzeganie jej właściwego poziomu w organizmie pozwoli w znaczącym stopniu zadbać o właściwe tempo gojenia się ran oraz ograniczyć ewentualne ryzyko powikłań, które może wynikać np. z zakażeń otwartych uszkodzeń.

Inną ważną właściwością witaminy K2 jest jej oddziaływanie na efektywność funkcji witaminy D3. W jednym z poprzednich tekstów opisywaliśmy działalność cholekalcyferolu dla utrzymania odpowiedniego stanu i wytrzymałości struktur układu kostnego. Co więcej, niejednokrotnie można spotkać połączenie obu witamin w formie jednego suplementu diety. Bynajmniej nie jest to marketingowy chwyt, a przemyślane połączenie dwóch synergistycznie działających składników oraz niezbędnych elementów zróżnicowanego odżywiania się. Za co więc odpowiada witamina K2? Jej równoczesne stosowanie ze wspomnianą witaminą D3 prowadzi do usprawnionego wykorzystania cholekalcyferolu przez organizm oraz zwiększenia jego aktywności, co w efekcie doprowadzi do znacznie skuteczniejszego wchłaniania wapnia i fosforu z pożywienia. Oba pierwiastki są fundamentalnymi składnikami masy kostnej, a także niezbędnymi elementami prawidłowego procesu mineralizacji kości. Dzięki temu połączenie witamin D3 i K2 jest często określane mianem naturalnego sposobu dla wzmocnienia wytrzymałości narządu ruchu, a także jedną z metod na ograniczenie ryzyka kontuzji i trwałych urazów.

Witamina K2 – dlaczego warto?

Decydując się na zakup suplementu diety z witaminą K2, zyskujemy przede wszystkim optymalną i skoncentrowaną dawkę niezbędnego składnika aktywnego. Producenci niejednokrotnie decydują się na wykorzystanie łatwo przyswajalnych form (np. w przypadku witaminy K2 mowa o Vita MK7 pozyskiwanej z naturalnie fermentowanej soi natto), które są oferowane pod postacią niewielkich kapsułek lub wygodnych kropli. W obu przypadkach witamina K może być wzbogacona dodatkiem innych komponentów wspomagających oraz intensyfikujących jej korzystny wpływ na codzienną dietę. Warto też wspomnieć, że stosowanie suplementów przygotowywanych z naturalnych i wysokiej jakości surowców stanowi alternatywne źródło niezbędnego składnika aktywnego, a także profilaktyczne ograniczenie ryzyka niedoboru. Niedostateczna podaż witaminy K2 może mieć niezwykle negatywne następstwa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania optymalnego stanu zdrowia. Do najczęstszych powikłań wynikających ze zbyt małej ilości menachinonu zalicza się:

 • Osteoporozę i inne niekorzystne zmiany w strukturze kośćca
 • Artretyzm i uciążliwe stany zapalne w obrębie elementów narządu ruchu
 • Problemy ze strony układu sercowo-naczyniowego
 • Niezbyt estetyczne zmiany o charakterze skórnym
 • Skłonności do intensywnych krwawień nawet w przypadku niewielkiego przerwania ciągłości skóry
 • Patologiczne krzepnięcie krwi o charakterze wydłużonego czasu gojenia się ran
 • Problemy z gospodarką wapniową i spadek aktywności witaminy D3
 • Upośledzenie pracy jelit i pogorszenie przyswajalności niektórych składników odżywczych z pożywienia

Witamina K2 – przeciwwskazania

Choć we wcześniejszych fragmentach wspominaliśmy, że witamina K2 stanowi jeden z fundamentalnych związków dla zachowania prawidłowego funkcjonowania ustroju, to należy pamiętać o ewentualnych przeciwwskazaniach do podjęcia dodatkowej suplementacji diety. Z uwagi na znaczne oddziaływanie menachinonu na efektywność procesu krzepliwości krwi, suplementy zawierającego go w składzie są niewskazane do użycia przez osoby w trakcie leczenia środkami przeciwzakrzepowymi. W ich przypadku zalecana jest dodatkowa konsultacja z lekarzem lub specjalistą, którzy pozwolą oszacować konieczność i możliwość zastosowania dodatkowej suplementacji diety.

Witamina K2 – jak stosować i gdzie kupić?

Obecny rynek suplementów diety umożliwia zakup wielu preparatów posiadających w składzie witaminę K2. Szukając odpowiedniego produktu warto sprawdzić ofertę firmy Laventi z linii produktów Laborell, która pozwala na wzbogacenie codziennej diety szeregiem propozycji zawierających odpowiednią dawkę cennego menachinonu. Co więcej, wszystkie propozycje naszej marki są rekomendowane dla wegan i wegetarian. Dowodem na to jest brak jakichkolwiek odzwierzęcych dodatków w składzie sprzedawanych produktów. Na ten moment dostępne są poniższe produkty z witaminą K2 w składzie:

Niewątpliwym plusem marki Laventi jest możliwość wygodnego zakupu jej preparatów. Łatwy w obsłudze sklep internetowy pozwala w bardzo prosty sposób zamówić interesujące nas suplementy. Natomiast krótki czas realizacji złożonego zamówienia i ekspresowa wysyłka sprawią, że paczka z produktami pojawi się u nas maksymalnie po 5 dniach!

_________________________________________

1. Akbari S., Rasouli-Ghahroudi AA., Vitamin K and Bone Metabolism: A Review of the Latest Evidencce in Preclinical Studies, „BioMed Research International” 2018, 1-8.
2. Schwalfenber GK., Vitamins K1 and K2: The Emerging Group of Vitamins Required of Human Health, „Journal of Nutrition and Metabolism” 2017, 1-6.
3. Myneni VD., Mezey E., Regulation Of Bone Remodeling By Vitamin K2, „Oral Diseases” 2017, 23(8), 1-15.
4. Iwamoto J., Vitamin K2 Therapy for Postmenopausal Osteoporosis, „Nutrients” 2014, 6(5), 1971-1980

4 Komentarze

 • Avatar
  Daria sie 21, 2019

  Skutki niedoboru K2 brzmią strasznie... Muszę się zainteresować tematem i zacząć suplementacje tą witaminą

 • Avatar
  Zofia sie 23, 2019

  Ja stosuję połączenie K2 + D3, czy powinnam jednak przyjmować te witaminy oddzielnie?

 • Avatar
  Nina sie 26, 2019

  Wreszcie znalazłam artykuł z kompletnymi informacjami. Super! Teraz wiem po który suplement sięgnę

 • Avatar
  Anita wrz 10, 2019

  Do tej pory nie zażywałam regularnie witaminy K2, ale teraz widzę, że nie było to rozsądne. Dobrze, że o tym piszecie!

Leave a reply