Ostropest plamisty ▷ Co to jest, jakie ma działanie i na co się go stosuje?

Ostropest plamisty ▷ Co to jest, jakie ma działanie i na co się go stosuje?

Ostropest plamisty – roślina w służbie zdrowia

Problemy z trawieniem i uczucie ciężkości na żołądku to stosunkowo częste przypadłości wśród wielu mieszkańców naszego kraju. Tłuste jedzenie w asyście alkoholu i niezdrowych przekąsek okazują się niezwykle niekorzystne dla stanu i funkcjonowania systemu pokarmowego. W myśl popularnej zasady wątrobo wybacz, warto pomyśleć o wprowadzeniu do codziennej diety odpowiedniej suplementacji.

Ostropest plamisty - co to jest?

Mianem ostropestu plamistego określa się jeden z gatunków rośliny należącej do rodziny astrowatych, która powszechnie występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego, niektórych rejonach Azji oraz w Afryce. Wielokrotnie ostropest można spotkać pod nazwą pstroka, dzikiego karczocha czy ostu Najświętszej Marii Panny. Uprawa tej rośliny obejmuje tereny Polski, gdzie głównym gatunkiem jest Sylibum marianum.

W przypadku ostropestu największą wartość mają jego nasiona, które zdaniem wielu specjalistów znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu niekorzystnych dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że dolne liście rośliny są jadalne i można je bez najmniejszych przeszkód wykorzystać w kuchni do przygotowywania wielu potraw np. sałatek. Ostropest oprócz terapeutycznego zastosowania jest często uprawiany po prostu jako roślina ozdobna, co podyktowane jest oryginalną barwą jego kwiatów.

Ostropest plamisty – działanie i właściwości

Lekarze i specjaliści wielokrotnie wspominają o ostropeście plamistym w kontekście naturalnych komponentów optymalizujących pracę układu pokarmowego. Na wstępie warto wiedzieć, że roślina stanowi bogate źródło wielu składników aktywnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

 • fosfolipidy,
 • witamina E,
 • sterole roślinne,
 • olejki eteryczne,
 • związki goryczkowe,
 • związki aminowe – histamina i tyramina,
 • prawie 30% naturalnego białka roślinnego,
 • blisko 20% oleju będącego źródłem kwasu linolowego.

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą ostropestu plamistego jest wysoka zawartość kompleksu flawonoliganów potocznie określanych mianem sylimaryny. Związek ten okazuje się mieć niezwykle pozytywne właściwości dla normalizacji pracy systemu pokarmowego i wątroby, co determinuje częste wykorzystanie ostropestu w problemach o takowym podłożu.

Ostropest plamisty - na co się go stosuje?

Sylimaryna okazuje się bardzo korzystną substancją dla zwiększenia naturalnej ochrony błony śluzowej żołądka, co pozwala na ograniczenie niekorzystnego i palącego uczucia podczas zgagi. Falwonoligany prowadzą również do pobudzenia produkcji soku żołądkowego i żółci, które jak powszechnie wiadomo, sprzyjają zachowaniu odpowiedniego trawienia. Sylimaryna to także naturalny sposób na zapewnienie wątrobie właściwego stopnia protekcji. Narząd ten jest wielokrotnie narażony na uszkodzenia o rozmaitym podłożu – alkohol, metale ciężkie ze środowiska, nadmierna ilość tłuszczu, dym tytoniowy i substancje smoliste z papierosów, niektóre leki – co sprzyja jego przedwczesnej eksploatacji, a nawet i zwiększa ryzyko upośledzenia jej prawidłowego funkcjonowania. Regularne stosowanie ostropestu jest rekomendowane w przypadkach marskości wątroby, jej przewlekłych stanów zapalnych lub infekcji dróg żółciowych czy upośledzonego trawienia. Sylimaryna jest również polecana jako jeden z naturalnych sposobów dla profilaktycznego ograniczenia rozwoju WZW typu B i C. To także składnik, który może okazać się pomocny dla pobudzenia ograniczonego apetytu oraz niwelowania uczucia ciężkości i przepełnienia.

Zawarta w ostropeście plamistym sylimaryna nie tylko wykazuje właściwości hepatoprotekcyjne. Związek ten okazuje się niezwykle silnym składnikiem o działaniu antyoksydacyjnym, co potwierdza fakt jego przynależności do grona komponentów określanych mianem flawonoidów. Sylimaryna oprócz wyraźnie korzystnego wpływu na przeciwdziałanie niepożądanym wolnym rodnikom tlenowym wspomaga syntezę glutationu – związku, który jest postrzegany jako najsilniej działający przeciwutleniacz ludzkiego organizmu. Można więc śmiało przypuścić, że sylimaryna w pośredni sposób przyczynia się do redukcji następstw stresu oksydacyjnego jak np. niebezpieczne procesy neurodegeneracyjne, zwolnienie tempa przemiany materii, denaturacja białek, spadek naturalnej odporności czy pogorszenie stanu funkcjonalności skóry. Specjaliści podkreślają, że antyoksydacyjny potencjał sylimaryny będzie korzystny dla normalizacji poziomu cholesterol, ograniczenia utleniania lipidów i minimalizacji ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych.

Do innych i równie korzystnych właściwości sylimaryny zawartej w ostropeście należy zaliczyć:

 • ochronę krwinek czerwonych,
 • nasilenie właściwości regeneracyjnych nerek,
 • zapobieganie odkładaniu się kolagenu w komórkach osocza krwi,
 • zmniejszenie szans rozwoju wszelkich zmian o charakterze zapalnym.

Ostropest plamisty – na co się go stosuje?

Stosowanie ostropestu plamistego jako uzupełnienia codziennej diety okazuje się jednym ze sposobów dla naturalnej profilaktyki układu pokarmowego. Sylimaryna i inne składniki zawarte w tej roślinie okazują się prawdziwie skutecznymi, a zarazem nieobciążającymi komponentami wpływającymi na stan i funkcjonowanie systemu pokarmowego. Co więcej, silne właściwości hepatoprotekcyjne tego składnika pozwalają na szerokie spektrum zastosowania. Ostropest plamisty sprawdzi się w przypadkach:

 • wysokokalorycznych diet (np. u osób ćwiczących),
 • spożywania dużej ilości tłustych i smażonych posiłków,
 • regularnego spożywania alkoholu i palenia papierosów,
 • systematycznego leczenia farmakologicznego,
 • nadmiernej masy ciała i zwolnionego tempa przemiany materii,
 • upośledzonego funkcjonowania wątroby,
 • problemów pokarmowych wynikających z podeszłego wieku.

Ostropest plamisty - działanie

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Stosowanie ostropestu i zawartej w nim sylimaryny nie jest dokładnie poznane dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Również dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny rozpoczynać suplementacji preparatami zawierającymi ekstrakty tej rośliny. W powyższych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi zasadność i możliwość wykorzystania rośliny do codziennej suplementacji. W pozostałych przypadkach nie ma przeciwwskazań do wykorzystania preparatów z ostropestem w celach terapeutycznych.

Ostropest plamisty – jak stosować?

Suplement diety z ostropestem plamistym od marki Laventi z uwagi na wykorzystaną formę łatwych do połknięcia tabletek jest niezwykle prosty w stosowaniu. Pojedynczą porcję preparatu należy zastosować raz dziennie i popić obfitą ilością wody. Produkt nie powinien być traktowany jako zamiennik zróżnicowanej diety. Producent nie zaleca też przekraczania rekomendowanej dziennej ilości do spożycia.

Ostropest plamisty – gdzie kupić i jaka cena?

Suplementy diety zawierające w składzie ekstrakty ostropestu plamistego można zamówić w sklepach internetowych. Najlepszym wyborem okażą się produkty marki Laventi, które w przystępnej cenie oferują suplementy o naturalnych składnikach i wysokiej jakości. Produkty są proste w stosowaniu, a zastosowane ilości składników aktywnych okazują się bezpiecznym i odpowiednim wsparciem dla codziennego funkcjonowania ustroju. Opakowanie produktu zawiera 120 tabletek.

____________________

1. Kalantari, Hamid, et al. "Effects of silybum marianum on patients with chronic hepatitis C." Journal of research in medical sciences: the official journal of Isfahan University of Medical Sciences 16.3 (2011): 287.
2. Cacciapuoti, Fulvio, et al. "Silymarin in non alcoholic fatty liver disease." World journal of hepatology 5.3 (2013): 109.
3. Ferenci, Peter. "Silymarin in the treatment of liver diseases: what is the clinical evidence?." Clinical Liver Disease 7.1 (2016): 8.
4. El Mesallamy, Hala O., et al. "The chemopreventive effect of Ginkgo biloba and Silybum marianum extracts on hepatocarcinogenesis in rats." Cancer cell international 11.1 (2011): 38.
5. Shaker, E., H. Mahmoud, and S. Mnaa. "Silymarin, the antioxidant component and Silybum marianum extracts prevent liver damage." Food and Chemical Toxicology 48.3 (2010): 803-806.

Leave a reply