Niedobór witaminy C – przyczyny, objawy, skutki

Niedobór witaminy C – przyczyny, objawy, skutki

Każdy z nas ma świadomość, że witamina C to jeden z tych składników, który musi być dostarczany naszemu organizmowi w odpowiedniej ilości. Jej niedobory okazują się dość niebezpiecznym stanem dla zdrowia. Sprawdźcie, co może stanowić podłoże takiego stanu, jak  go rozpoznawać, a przede wszystkim, jakie są jego następstwa.

Jakie są przyczyny niedoborów witaminy C?

Rola witaminy C w organizmie człowieka jest ogromna i nie ma co do tego żadnych złudzeń. Kwas askorbinowy to jeden z tych związków, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu, a także fundamentalna substancja dla niektórych przemian w naszym ustroju. Właśnie z tego powodu niedobory witaminy C nie powinny być bagatelizowane, a zawczasu niwelowane. Warto jednak wiedzieć, co może doprowadzić do stanu, w którym nasz organizm jest szczególnie narażony na braki kwasu askorbinowego.

Witamina C 1000 Plus Bioflawonoidy Proszek 300 gNajczęstszą przyczyną niedostatecznej ilości witaminy C jest niewłaściwa dieta. Na pierwszym miejscu znajduje się zbyt mała ilość spożywanych warzyw i owoców, które stanowią bardzo dobre źródło tej witaminy – produkty jak acerola, dzika róża, czarna porzeczka lub natka pietruszki są prawdziwą skarbnicą kwasu askorbinowego.

Pod pojęciem niewłaściwej diety kryje się również nadmierne i nieodpowiednie odchudzanie, często ograniczające naszą dobową kaloryczność. Obniżka liczby kalorii zwykle odbywa się poprzez zmniejszenie ilości spożywanych owoców, a co za tym idzie, źródeł do uzupełnienia witaminy C. Osobną kwestią są niektóre jednostki chorobowe, których mechanizmy mogą skutkować ograniczeniem lub spadkiem ilości witaminy C. Wśród nich bardzo często wymienia się: chorobę alkoholową, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Oprócz wspomnianych problemów warto wspomnieć o stanach zwiększonego zapotrzebowania. Jakie czynniki, stany i sytuacje mogą więc wymagać dostarczania większej ilości kwasu askorbinowego?

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Ciężkie treningi i praca fizyczna
 • Zanieczyszczenia środowiska i zamieszkiwanie obszarów miejskich
 • Nadmierna ilość stresu
 • Palenie papierosów
 • Stosowanie leków antykoncepcyjnych

Po czym rozpoznać niedobór witaminy C – objawy

Symptomy towarzyszące niedoborom tej witaminy można podzielić na 3 zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią objawy o bardzo ogólnym charakterze – spadek ilości energii, nadmierna senność, zmniejszenie apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, suchość skóry czy też ogólna apatia – i równie często mogą być kojarzone z innymi problemami (np. Infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi).

Drugą grupą jest pojawienie się zmian wizualnych w obrębie języka (grube i czerwone linie pod jego powierzchnią) oraz tylnej części ramion (drobne i czerwone cętki lub łuski znajdujące się na powierzchni skóry), które należy już traktować, jako jawny sygnał niedostatecznej ilości witaminy C.

Trzecią i ostatnią grupą objawów jest krwawienie dziąseł, a także liczne obrzęki w ich okolicy. Zmiany te początkowo pojawiają się podczas jedzenia lub mycia zębów, później samoistnie. W takim przypadku mamy jednoznaczną informację, że nasz organizm boryka się z problemem niedoboru witaminy C, który powinien zostać szybko rozwiązany.

Niedobór witaminy C i jego skutki

Okazuje się, że długotrwały niedobór witaminy C niesie za sobą wiele niebezpiecznych skutków dla organizmu. Brak odpowiedniego postępowania i zbyt późna reakcja w zapewnieniu odpowiedniej ilości kwasu askorbinowego może doprowadzić do:

 • szkorbutu
 • zwiększenia ryzyka osteoporozy i łamliwości kości
 • zaburzenia pracy tarczycy o charakterze nadczynności
 • osłabienia ścian naczyń włosowatych
 • spadku odporności i wzrostu ryzyka infekcji
 • ograniczonej produkcji kolagenu
 • upośledzonego gojenia się ran
 • pogorszonego samopoczucia i stanów depresyjnych
 • dolegliwości bólowe w obrębie stawów oraz mimowolne skurcze mięśni


1 Komentarze

 • Avatar
  Beata lut 28, 2019

  Myślałam, że przyjmowanie Witaminy C w formie suplementu diety jest przereklamowane, jednak odkąd zaczęłam stosować praktycznie nie choruje i moja cera wygląda znacznie lepiej. Teraz widzę, że to naprawdę działa :)

Leave a reply