Każdy z nas ma świadomość, że witamina C to jeden z tych składników, który musi być dostarczany naszemu organizmowi w odpowiedniej ilości. Jej niedobory okazują się dość niebezpiecznym stanem dla zdrowia. Sprawdźcie, co może stanowić podłoże takiego stanu, jak go rozpoznawać, a przede wszystkim, jakie są jego następstwa.
Jakie są przyczyny niedoborów witaminy C?
Rola witaminy C w organizmie człowieka jest ogromna i nie ma co do tego żadnych złudzeń. Kwas askorbinowy to jeden z tych związków, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu, a także fundamentalna substancja dla niektórych przemian w naszym ustroju. Właśnie z tego powodu niedobory witaminy C nie powinny być bagatelizowane, a zawczasu niwelowane. Warto jednak wiedzieć, co może doprowadzić do stanu, w którym nasz organizm jest szczególnie narażony na braki kwasu askorbinowego.
Najczęstszą przyczyną niedostatecznej ilości witaminy C jest niewłaściwa dieta. Na pierwszym miejscu znajduje się zbyt mała ilość spożywanych warzyw i owoców, które stanowią bardzo dobre źródło tej witaminy – produkty jak acerola, dzika róża, czarna porzeczka lub natka pietruszki są prawdziwą skarbnicą kwasu askorbinowego.
Pod pojęciem niewłaściwej diety kryje się również nadmierne i nieodpowiednie odchudzanie, często ograniczające naszą dobową kaloryczność. Obniżka liczby kalorii zwykle odbywa się poprzez zmniejszenie ilości spożywanych owoców, a co za tym idzie, źródeł do uzupełnienia witaminy C. Osobną kwestią są niektóre jednostki chorobowe, których mechanizmy mogą skutkować ograniczeniem lub spadkiem ilości witaminy C. Wśród nich bardzo często wymienia się: chorobę alkoholową, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Oprócz wspomnianych problemów warto wspomnieć o stanach zwiększonego zapotrzebowania. Jakie czynniki, stany i sytuacje mogą więc wymagać dostarczania większej ilości kwasu askorbinowego?
- Ciąża i karmienie piersią
- Ciężkie treningi i praca fizyczna
- Zanieczyszczenia środowiska i zamieszkiwanie obszarów miejskich
- Nadmierna ilość stresu
- Palenie papierosów
- Stosowanie leków antykoncepcyjnych
Po czym rozpoznać niedobór witaminy C – objawy
Symptomy towarzyszące niedoborom tej witaminy można podzielić na 3 zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią objawy o bardzo ogólnym charakterze – spadek ilości energii, nadmierna senność, zmniejszenie apetytu, bóle mięśniowo-stawowe, suchość skóry czy też ogólna apatia – i równie często mogą być kojarzone z innymi problemami (np. Infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi).
Drugą grupą jest pojawienie się zmian wizualnych w obrębie języka (grube i czerwone linie pod jego powierzchnią) oraz tylnej części ramion (drobne i czerwone cętki lub łuski znajdujące się na powierzchni skóry), które należy już traktować, jako jawny sygnał niedostatecznej ilości witaminy C.
Trzecią i ostatnią grupą objawów jest krwawienie dziąseł, a także liczne obrzęki w ich okolicy. Zmiany te początkowo pojawiają się podczas jedzenia lub mycia zębów, później samoistnie. W takim przypadku mamy jednoznaczną informację, że nasz organizm boryka się z problemem niedoboru witaminy C, który powinien zostać szybko rozwiązany.
Niedobór witaminy C i jego skutki
Okazuje się, że długotrwały niedobór witaminy C niesie za sobą wiele niebezpiecznych skutków dla organizmu. Brak odpowiedniego postępowania i zbyt późna reakcja w zapewnieniu odpowiedniej ilości kwasu askorbinowego może doprowadzić do:
- szkorbutu
- zwiększenia ryzyka osteoporozy i łamliwości kości
- zaburzenia pracy tarczycy o charakterze nadczynności
- osłabienia ścian naczyń włosowatych
- spadku odporności i wzrostu ryzyka infekcji
- ograniczonej produkcji kolagenu
- upośledzonego gojenia się ran
- pogorszonego samopoczucia i stanów depresyjnych
- dolegliwości bólowe w obrębie stawów oraz mimowolne skurcze mięśni
Myślałam, że przyjmowanie Witaminy C w formie suplementu diety jest przereklamowane, jednak odkąd zaczęłam stosować praktycznie nie choruje i moja cera wygląda znacznie lepiej. Teraz widzę, że to naprawdę działa :)