Ashwagandha ▷ Poznaj opinie, dawkowanie, działanie i właściwości

Ashwagandha ▷ Poznaj opinie, dawkowanie, działanie i właściwości

Ashwagandha - poznaj naturalną moc

Mianem adaptogenów określa się grupę naturalnych suplementów diety, których dobroczynne właściwości mogą zostać wykorzystane zarówno przez profesjonalnych sportowców, osoby ćwiczące rekreacyjnie, a także każdego kto dba o zdrowy tryb życia. To ekstrakty roślinne, które uzupełniają codzienną dietę o liczne składniki z właściwościami tonizującymi. Jednym z przykładów jest ashwagandha, będąca od pewnego czasu jest jednym z najchętniej wybieranych suplementów diety do bezpiecznego wsparcia organizmu w codziennym funkcjonowaniu.

Ashwagandha – co to jest?

Withania somnifera, indyjski żeń-szeń, zimowa wiśnia czy po prostu ashwagandha, to kolejna egzotyczna roślina o wyjątkowych właściwościach dla zdrowia człowieka. Od wielu lat jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, jako środek wzmacniający i odmładzający, pozwalający na przeciwdziałanie niekorzystnym oznakom starzenia się organizmu. Ekstrakty korzenia ashwagandhy są dostępne w formie tabletek, a suplementy diety bazujące na zimowej wiśni pozwalają w wygodny sposób na dostarczenie ustrojowi cennych witanolidów, które determinują ogrom korzyści kryjących się w tej roślinie.

Ashwagandha – właściwości i opinie

Ekstrakt z korzenia ashwagandhy okazuje się mieć bardzo szerokie spektrum zastosowania dla osób aktywnych fizyczne, a także każdego, kto przestrzega zasad prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Indyjski żeń-szeń wykazuje bowiem wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Jak zostało wspomniane, ashwagandha jest zaliczana do grona adaptogenów. Podobnie jak inni przedstawiciele z tej grupy (np. bacopa monnieri, gotu kola, lukrecja zwyczajna, różeniec górski czy popularny żeń-szeń) tak samo zimowa wiśnia ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W jaki sposób? Według wielu opinii, systematyczna suplementacja ashwagandhą może doprowadzić do obniżenia poziomu kortyzolu, a co za tym idzie zniwelować nadmierne napięcie systemu nerwowego wynikające z długotrwałego stresu. Co więcej, ekstrakt withania somnifera może poprawić funkcjonowanie pamięci i wzmocnić naszą koncentrację. Zwłaszcza u osób intensywnie pracujących, zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Ashwagandha wykazuje też pozytywny wpływ dla osób aktywnych fizycznie, bez względu na to, czy mowa o osobach ćwiczących rekreacyjnie, czy doświadczonych sportowcach. Ekstrakt korzenia zimowej wiśni może sprzyjać rozbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej dzięki naturalnemu podniesieniu poziomu testosteronu, a także wspomnianemu zmniejszeniu stężenia kortyzolu. To natomiast umożliwia wzmocnienie kondycji seksualnej, zwiększenie energii do codziennego funkcjonowania i lepszą regenerację po wysiłku fizycznym. W efekcie nasza zbilansowana dieta i systematyczne treningi zyskują dodatkowe wsparcie, pozwalające na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów w postaci estetycznej i umięśnionej sylwetki. Warto też dodać, że niektóre badania wskazują o pozytywnym wpływie ekstraktu korzenia ashwagandhy na uzyskanie lepszej wytrzymałości krążeniowo-oddechowej, co może być wykorzystane np. u biegaczy czy kolarzy.

Ashwagandha - OpinieŹródło: draxe.com

To jednak nie koniec zalet, które niesie za sobą stosowanie ashwagandhy. Suplementy diety bazujące na adaptogennych roślinach mogą doprowadzić do uzyskania dodatkowych korzyści:

 • Usprawnienia pracy wątroby
 • Ochrony przed reakcjami zapalnymi
 • Wzmocnienia naturalnej odporności i pracy systemu krążenia
 • Dodatkowego wsparcia dla mechanizmów antyoksydacji oczyszczania ustroju z metabolitów wtórnych i wolnych rodników
 • Uzupełnienia codziennej diety o dużą dawkę żelaza (co ma zastosowanie w terapii niektórych chorób np. anemia)

Ashwagandha – działanie i zastosowanie

Osoby myślące o wprowadzeniu do codziennej diety preparatów z zimową wiśnią dokonują słusznej decyzji dla swojego organizmu.  Dlaczego warto sięgnąć po suplementy z ekstraktem ashwagandhy? Przede wszystkim to bezpieczny i naturalny sposób na wzmocnienie swojej koncentracji, czy usprawnienia pracy systemu nerwowego. Ashwagandha i inne rośliny o działaniu adaptogennym nie wykazują negatywnego wpływu dla zdrowego człowieka. Ich działanie nie powoduje blokowania naturalnych funkcji organizmu. Co więcej, preparaty zawierające ekstrakt korzenia ashwagandhy mogą w prosty i precyzyjny sposób dostarczyć niezbędną oraz optymalną ilość witanolidów do diety. Suplementy diety w formie tabletek są wygodną opcją do przyjęcia odpowiedniej dawki i to praktycznie w każdych warunkach.

Ashwagandha – przeciwwskazania i skutki uboczne

Analizując fachową literaturę i aktualne doniesienia ze świata suplementów diety, okazuje się, że stosowanie preparatów z ekstraktem ashwagandhy nie niesie za sobą ryzyka dla organizmu. Osoby zdrowe mogą bez obaw korzystać z dobroczynnych właściwości korzenia indyjskiego żeń-szenia, zyskując szereg korzyści dla organizmu i codziennej kondycji. Inaczej jest w przypadku osób chorujących, które przed przystąpieniem do suplementacji powinny skonsultować stan swojego zdrowia z lekarzem. Przeciwwskazania dotyczą głównie osób w trakcie leczenia barbituranami, kobiet w ciąży lub karmiące piersią matki - te osoby nie powinny decydować się na sięganie po środki z zimową wiśnią.

Prawidłowa suplementacja ashwagandhy nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Przypuszcza się jednak, że nieumiejętne stosowanie ekstraktu ashwagandy może doprowadzić do nadczynności tarczycy, nadmiernego swędzenia lub zmian skórnych o charakterze przebarwień. Suplementacja zgodna z zamieszczonymi przez producenta na opakowaniu wytycznymi nie stwarza ryzyka dla zdrowia i pozwala uzyskać maksymalne korzyści w trakcie jej realizacji.

Ashwagandha – gdzie kupić?

Ashwagandha w tabletkachDostępność naturalnej ashwagandhy jest bardzo ograniczona. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup suplementów diety, które na obecnym rynku występują w formie łatwych do połknięcia tabletek. Najwygodniejszym miejscem do ich zakupu są oczywiście sklepy internetowe, które pozwalają bez wychodzenia z domu nabyć interesujący nas preparat i zamówić go pod wskazany adres. Należy jednak pamiętać, że przed zakupem warto sprawdzić skład suplementu. Wartościowy produkt posiada ekstrakt korzenia ashwagandhy, który powinien być standaryzowany na zawartość 7% witanolidów.

Ashwagandha – dawkowanie i cena

Ashwagandha w tabletkach to koszt w okolicach 35 zł za 100 kapsułek. Jak zostało wspomniane, na ten moment suplementy występują w postaci tabletek. One pozwalają na szybki i wygodny sposób na dostarczenie optymalnej dawki witanolidów. Producenci polecają, aby w ciągu dnia przyjąć od 1 do 2 tabletek, najlepiej na noc. Każdą porcję zaleca się popić dużą ilością wody. Podobnie jak w przypadku innych preparatów nie można przekraczać dziennej dawki, która jest określona przez producenta na opakowaniu.

Należy pamiętać, że suplementy diety stanowią jedynie dodatek do zbilansowanego i pełnowartościowego odżywiania. Nie mogą być traktowane jako zamienniki posiłków, a jedynie ich uzupełnienie.

____________________

1. Wankhede S. et al., Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial, „Journal of the International Society of Sports Nutrition” 2015, 12: 1-11.
2. Chandrasekhar K., Jyoti K.r, Sridhar A., A Prospective, Randomized Double-Blind, Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults, „Indian Journal Psychological Medicine” 2012;, 4(3): 255–262.
3. Kulkarni S.K., Dhir A., Withania somnifera: An Indian ginseng, „Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry” 2008, 32: 1093-1105.

5 Komentarze

 • Avatar
  Sandra lut 21, 2019

  Potwierdzam, Ashwagandha jest niezastąpiona podczas wzmożonego wysiłku umysłowego. Szczególnie, polecam wszystkim studentom podczas sesji :))

  • Avatar
   Ada lut 27, 2019

   Właśnie szukałam czegoś na ten intensywny i niezbyt przyjemny czas ;) Dzięki za polecenie, na pewno wypróbuje przed egzaminami. Oby pomogło!

 • Avatar
  Mika lut 25, 2019

  Uwielbiam ashwagandhe! To mój "must have" w codziennej diecie. Dotąd doceniałam ją za poprawę koncentracji i pamięci, ale teraz, po przeczytaniu artykułu, widzę, że wiele więcej mogę jej zawdzięczać. Z ogromną chęcią kupie kolejne opakowanie :) Pozdrawiam zespół Laventi!

 • Avatar
  Vika mar 13, 2019

  Nie wiedziałam, że coś takiego wgl istnieje! Lece kupić i wypróbować :)

  • Avatar
   Daria kwi 18, 2019

   Ja tak samo! Zauważyłaś już jakieś efekty? Bo może też bym się skusiła :)

Leave a reply