Niedobór witaminy K2 – jakie są jego objawy i skutki?

Niedobór witaminy K2 – jakie są jego objawy i skutki?

Awitaminoza to stan, który najłatwiej określić skrajnym niedoborem bądź całkowitym brakiem jednej lub wszystkich niezbędnych witamin. Specjaliści wyróżniają dwa typy awitaminozy – pierwotną i wtórną. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z niedoborami na skutek niewłaściwej diety, czy też spożywania niedostatecznej ilości produktów będących źródłami dla danego składnika. W przypadku wtórnej awitaminozy przyczyna problemu nie leży po stronie jej ograniczonej podaży. Zazwyczaj jest ona efektem niewłaściwego stylu życia – nadmiernego spożywania alkoholu, palenia papierosów, przyjmowania dużej ilości leków – prowadzącego do upośledzenia ich wchłaniania. Niniejszy tekst poświęcamy witaminie K2, której niedobory okazują się niezwykle popularne w ostatnim czasie. Jak sobie z nimi radzić? Czytajcie dalej.

Rola witaminy K2 w organizmie

Zanim przejdziemy do kwestii niedoborów, to warto wiedzieć, jakie jest znaczenie witaminy K2 dla człowieka. Substancja ta jest jednym z podstawowych składników w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego odgrywa niewątpliwie istotną rolę podczas gojenia ran oraz regeneracji po poważniejszych uszkodzeniach mechanicznych. Co więcej, witamina K2 uczestniczy wraz z witaminą D3 w utrzymaniu wytrzymałych i zdrowych kości. Jej naturalnymi źródłami w pożywieniu są zielone warzywa liściaste, strączki, awokado, jogurty, jaja oraz truskawki i ziemniaki. Warto też dodać, że witamina K2 jest w pewnym stopniu produkowana samodzielnie przez nasz organizm (bakterie flory jelitowej).

Objawy i skutki niedoboru witaminy K2

Znając działanie witaminy K2 można dość łatwo przewidzieć następstwa jej niedoboru. Osoby borykające się z problemami niedostatecznej ilości tej witaminy w diecie będą przejawiały wzmożoną tendencję do krwotoków (wewnętrznych i zewnętrznych), wydłużone i utrudnione gojenie się ran oraz wyraźne upośledzenie krzepliwości krwi. Nie można też zapomnieć o udziale witaminy K2 w prawidłowym metabolizmie kostnym wraz z witaminą D3. Niedobór witaminy K2 może spowodować znaczne upośledzenie procesu mineralizacji kośćca, zmniejszenia ich wytrzymałości mechanicznej na obciążenia i urazy (wzrost ryzyka kontuzji), a także sprzyja przedwczesnemu powstawaniu zmian o charakterze osteoporotycznym.

Najczęściej odnotowywane niedobory witaminy K2 są w trakcie zaawansowanego leczenia. Długotrwałe kuracje antybiotykami, przyjmowanie dużych ilości leków przeciwbólowych, a także inne środki medyczne mogą znacząco uszkodzić naturalną florę bakteryjną jelit. To natomiast doprowadzi do upośledzenia jej naturalnej produkcji i wtórnej awitaminozy. Dlatego też należy pamiętać, aby leczenie farmakologiczne było realizowane zawsze z preparatami osłonowymi oraz ułatwiającymi odbudowę naszej naturalnej flory.

Witamina K2 MK-7 200 µg - 90 kapsułekSuplementy diety – czy warto stosować preparaty z witaminami i minerałami?

Zmiany w dotychczasowej diecie i uzupełnienie jej o produkty bogate w witaminę K2, stanowią jeden z elementów profilaktyki i przeciwdziałania niedoborom żywieniowym. Warto jednak wspomóc się suplementami diety, które pozwalają w prosty i wygodny sposób dostarczyć wysoce przyswajalną formę witaminy K2 – vita MK7, czyli naturalny menachinon7 pozyskiwany z Natto. Producenci wykorzystują w swoich preparatach optymalne dawki K2, co umożliwia uzupełnienie dziennego zapotrzebowania ze strony organizmu oraz brak ryzyka dostarczenia zbyt dużej ilości substancji aktywnych.

Innym i równie niewątpliwym atutem suplementów diety jest ich postać, która ułatwia precyzyjne stosowanie. Do wyboru: przyjazne dla wegan i wegetarian kapsułki (otoczka z mikrokrystalicznej celulozy) oraz krople (z wygodnym aplikatorem). Warto też dodać, że coraz częściej witamina K2 jest sprzedawana w połączeniu z niejednokrotnie już wspomnianą witaminą D3, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze i zarazem bardziej kompleksowe wsparcie dla naszej codziennej diety. Bez konieczności inwestowania w półśrodki, w przystępnej cenie, a przede wszystkim bez obaw o własne zdrowie.

6 Komentarze

 • Avatar
  Ada cze 3, 2019

  Nie wiedziałam, że K2 ma tak cenne właściwości. Dzięki za uświadomienie! Biegnę kupić opakowanie ;)

 • Avatar
  Viki cze 6, 2019

  Do tej pory stosowałam tylko Witamine C, ale widzę, że skutki niedoboru Witaminy K2 mogą być bardzo poważne. Dziękuje za uświadomienie! Na pewno zacznę stosować :)

 • Avatar
  Elle cze 10, 2019

  Ciekawy artykuł! Teraz widzę, jak K2 jest ważna...

 • Avatar
  Janka cze 18, 2019

  Nigdy wcześniej nie rozważałam zażywania witaminy K2, widzę jednak, że warto. Na pewno zakupie!

 • Avatar
  Aliss cze 26, 2019

  W mojej diecie zdecydowanie jest za mało witaminy K2. Może skuszę się na te kapsułki, aby uzupełniać jej odpowiednie ilości... Przydatny artykuł.

 • Avatar
  Marysia lip 17, 2019

  Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji. Poważnie rozważam rozpoczęcie suplementacji...

Leave a reply